Jak odstranit skvrny na nábytku?

Každý nábytek se časem opotřebovává. Buď za to můžou ubíhající léta a nábytek ztrácí barvu, kresba svou výraznost, na povrchu se usazuje prach a nečistoty anebo v tom horším případě tomu pomůžeme i my vlastním přičiněním – rozlitým pitím, mastnou skvrnou od jídla. Co ale dělat, když se nám nábytek líbí a nechceme se ho vzdát? Čím a jak čistit nábytek, abychom nenarušili jeho strukturu a byl stále funkční? Připravili jsme si pro vás několik rad, které můžete v takových situací využít.  

V první řadě byste měli zjistit, kolik škody skvrna napáchala. Jinak se bude řešit problém povrchový a jinak případ, kdy se skvrna dostala až k jádru dřeva. Obecně platí, že čím dřív s ošetřením začnete, tím méně škody budete spravovat. Přístupy, které můžete použít jsou dvojí, buď využijete chemických prostředků, nebo využijete staré „babičkovské rady“, které známe skoro všichni. Záleží na tom, čemu dáváte přednost.

Měli byste však dávat pozor na to, že každý druh nábytku se ošetřuje trochu jinak. U barevného nábytku stačí jen mýdlová voda, ale u přírodních povrchů je třeba už speciální preparát. V každém případě je vždy dobré používat pro prevenci regenerační spreje a oleje, díky kterým vydrží nábytek delší dobu.

 

Pravidelná péče o nábytek

Čištění nábytku z masivu

Obecně platí, že o nábytek z masivu se člověk musí starat více. Na trhu existuje mnoho regeneračních produktů, díky kterým můžete prodloužit jeho životnost o pár let navíc.

Pokud dáváte přednost domácky vyrobeným věcem, je možnost vyčistit přírodní nábytek s lihem, který se smíchá s lněným olejem. Tímto můžete zbavit nábytek povrchové špíny jako je prach, aniž byste porušili strukturu dřeva. Poté je dobré nábytek očistit a provést nové navoskování.

Dalším šetrnějším řešením je jablečný ocet, který rovněž pomáhá zbavovat nábytek prachu a obejde se bez konečného navoskování.

Čištění barevného nábytku

Ti z vás, kdo mají barevný nábytek a chtěli by se postarat o jeho pravidelnou údržbu, mohou využít jednoduchý tip. Stačí nábytek umýt pomocí teplé mýdlové vody. Jediné na co si musíte dávat pozor je to, aby nábytek příliš nenavlhl, to by pak mohlo způsobit nabobtnání dřeva. Po takovém očistění je dobré nábytek vytřít hadrem do sucha.

Čištění ratanu a bambusového nábytku

Na proutěný a bambusový nábytek např. zahradní nábytek, můžete používat buď speciální olejíčky, které je určitě dobré mít vždy v domácnosti. Jsou ale i chvíle, kdy můžete chtít svůj nábytek jen očistit od povrchových skvrn. Pro tyto případy je dobré použít směs soli, vody a citronové šťávy. Tímto nábytek přečistit, na závěr použít lněný olej a až se olej vpije do nábytku, tak hadříkem přeleštit. Je to jednoduchý způsob, jak udržovat svůj nábytek během celého roku krásný a zdravý na venek.

 

Odstraňování skvrn

Bílé skvrny

Bílé skvrny většinou znamenají, že se poškodila povrchová úprava. Na odstranění takového problému je nejlepší leštěnka na auta. Naneste na poškozené místo a čistěte, dokud skvrny nezmizí.

Tmavé skvrny

Tmavé skvrny zase znamenají, že se voda dostala pod povrchovou vrstvu. V takových případech se většinou povrchová vrstva musí celá odstranit a někdy dokonce dřevo vybělit. Tento zásah je již většího rázu a někdy je lepší se poradit s odborníkem.

Vosk

Hodně lidí si doplňuje svůj interiér svíčkami. Může se ale stát, že nám vosk ukápne na nábytek a my ho musíme očistit. Není dobré se snažit utřít vosk, když není úplně zaschlý, správný postup je vyčkat až vosk úplně zaschne a poté jej šetrně oddělit nožíkem, abychom nenarušili dřevěný povrch