Jak se vyznat v materiálech?

Kůže
Patří mezi klasiku v čalounění. Kvalitní hovězí kůže je dosti drahá, ale za to opravu měkká a za žádných okolností nelepí. Díky modernímu průmyslu ji dneska seženete v širokých barevných variacích, takže zapadne do každého interiéru.

Koženka
Náhrada za přírodní kůži. Většinou má jednu nevýhodu a to tu, že v letních měsících může lepit. Je však cenově snadno dostupná a v dnešní době se vyrábí koženkové vzdušné varianty s průchody, které lepivosti zamezují, jsou však méně odolné.

Síťovina
Velice moderní a oblíbená varianta čalounění. Musí se však počítat s tím, že síťovina časem povoluje a není tak pevná. Druhou věcí, s kterou je třeba počítat je chladnější sezení, které jde však vyřešit nějakým přehozem či barevně sladěným podsedákem.

Přírodní a syntetické látky
Mezi přírodní látky patří bavlna, len, hedvábí nebo vlna. Mezi syntetické pak akryl, nylon, hedvábí a polypropylen. V dnešní době je trendem kombinovat přírodní a syntetické látky, tedy vyzdvihnout tu nejlepší vlastnost každé z nich. Jejich velkou výhodou je nepřeberné množství barev a vzorů, kterými můžete podtrhnout svůj byt.

Alcantara
Je technologie lepené kůže kombinované s tkaninou. Mezi její základní vlastnosti patří
látková vzdušnost, i když na dotyk působí jako obrácená kůže. Často se plete s mikroplyšem, který je levnější a vydrží kratší dobu.

 

Plošné materiály:

Na obrázku v katalogu nebo i na našem e-shopu uvidíte hezkou skříň, komodu, stůl či postel. Vypadá na pohled hezky, ale u zboží je uveden materiál MDF nebo LTD apod. Co to je? Vydrží to? Je to těžké na přenos?

-          LTD je laminovaná dřevotříska. Nebojte se hned pojmu dřevotříska. To zdaleka nemusí nic znamenat. Máme u nás vyráběné desky stolů nebo celé kanceláře z lamina. Jde vždy hlavně o tloušťku materiálu. Slušní výrobci používají 18 mm lamino a lepších případech i 25 mm až výjimečně 36 mm lamino desky s tzv. ABS nažehlovacími hranami, které chrání hrany stolů, dvířek nebo korpusů před nárazy a poškozením. Hrany mohou být i pouze lepené a také v různých sílách (většinou 1-2 mm). Pozor však na vražednou kombinaci 14 – 16 mm LTD s papírovými lepenými hranami. U takového nábytku opravdu bude asi dobrá cena a většinou se jedná o dovoz z Polska nebo Číny. Kvalita však tomu odpovídá. Do 2 let budete mít odchlípnuté hrany, okousané desky a později i rozdrolenou dřevotřísku. Navíc nosnost takového nábytku je téměř nulová. Vím, řeknete si, že na stůl nebo skřínku nesedáme, ale…..   Rozhodně Vám tedy doporučuji kvalitní 18mm lamino s 2mm ABS hranami a pak se jedná o téměř nezničitelný nábytek. Množství dezénů bývá nekonečné.

-          DTD je dýhovaná dřevotříska. Tyto desky kvůli nosnosti a pnutí dýhy nalepené na dřevotřísce bývají vesměs silnější, tedy 25 – 36 mm. Tím je nábytek i masivnější a dosti těžký. Dýha Vám navozuje hřejivý pocit dřeva, ze kterého je také vyrobena. Každý si však musí uvědomit, že se tak i v budoucnu bude chovat. Tj. že léty vyšeptá světlem a světlá naopak trochu ztmavne. Je choulostivá na polití a není příliš vhodná do vlhkého prostředí, kterým je i Vaše kuchyně, o koupelně ani nemluvě. Díky výrobnímu procesu několikerých laků a moření bývá také delší dodací lhůta 6-8 týdnů. Rozhodně doporučuji se dotazovat prodejce kolik a jakých laků bylo pro nabízenou skříň použito. Zda ekologické a vodou ředitelné nebo pružné polyuretanové a někdy dokonce lodní.

-          MDF je to materiál, který se tvrdostí a poklepem tváří jako dřevo, ale jedná se o tzv. presovaný papír. Na povrchu foliovaný dezény dřeva nebo moderními barevnými plochami. Pozor, jsou folie a folie. Většinou se dá říci, že české a slovenské folie jsou kvalitní a vydrží téměř cokoliv. Znáte je možná z kvalitních kuchyňských linek, vyráběných většinou na míru od 60 tisíc výše. Ale, jakmile uvidíte obývací stěnu, předsíň nebo dětský pokoj z MDF za cenu do 10-30-ti tisíc Kč, tak si můžete být téměř jistí, že se jedná o MDF z celé Evropy s tenounkou folií, která se Vám po 2-3 letech odchlípne, vodou zvarhaní a dětmi odře. Neříkám, že takový nábytek nelze kupovat, to určitě ne. Jen je třeba mít na paměti, že levný nábytek je na domu 3-5 let a pak vyměnit nebo se k němu chovat s maximální ohleduplností a pak vydrží i 10 let. Řekněme si upřímně, že pak nastane čas, že budete stejně chtít dětský pokoj nebo obývací pokoj vyměnit za nový a moderní či účelnější.

-          MASIV – to je téměř mystické slovo, po kterém každý touží a přitom si ani neuvědomuje, zda se mu do bytu hodí nebo, zda je to ten správný materiál, který očekává. Nejčastěji se na našem trhu setkáte s levným masivním smrkem či borovicí, u kterých musíte počítat se suky a také jejich měkkostí. Stačí totiž jen malý náraz a už je v tomto dřevu důlek nebo škrábanec. Pokud tedy sháníte kvalitní tvrdý a trvanlivý nábytek do ložnice či jídelny, tak rozhodně doporučuji dřevo bukové nebo dubové. Bukový masiv se používá i u nohou židlí, právě kvůli tuhosti. Nábytek z těchto masivů bývá však dosti drahý, ale jeho životnost je skutečně dlouhá. Ne do každého interiéru se však hodí.

-          RATAN je tropická liána a jako taková má velkou výdrž a odolnost vůdči vlhku. Jedná se o oblébený materiál na zahradní i domácí nábytek s dlouhou životností. Křesla známe např. již od svých babiček. Snadná údržba prachovkou a osprchováním.

-          BAMBUS je tropická rostlina palmovitého tvaru, která je nesmírně tvrdá a těžká s dlouhou životností. Využává se pro nábytek méně, ale je oblíbena do chalup a chat. Ošetřování je stejné jako u ratanu. Těžko se moří do jiných odstínů, což je také podobné jako u ratanu.

-          THERMOWOOD je většinou borovicové dřevo, ale může být i jiné. Hlavně jde o způsob jeho zpracování, něco na způsob uzení až zuhelnatění. Tímto procesem dřevo získává na tvrdosti a voděodolnosti. Používá se pak v saunách a pro zahradní nábytek. Mohu vřele doporučit.

-          TROPICKÉ DŘEVINY je úžasný pojem zahrnující vše dovozové většinou z Indočíny a Indonésie, občas také z Afriky. Nemohu to tvrdit, ale mívám pocit, že dovozci uvádějící toto označení, chtějí pouze zamaskovat, že se jedná o levný nábytek z měkkého dřeva, které vydrží tak 2-4 sezóny a dost. Může za tím však být i neznalost pisatele, který se nechce zdržovat zjišťováním o jaký druh dřeva jde. Přitom to může být na škodu, protože se třeba jedná o kvalitní teak nebo ramín. Tak tedy alespoň pár názvů, které jsou nejčastěji používány pro zahradní nábytek:

-          MERANTI je středně tvrdé dřevo stejně jako jeho příbuzní či poddruhy Schorea a Dark red Meranti

-          SCHOREA Javanika z Indonésie je ještě tvrdší bílé Meranti

-          TEAK extra tvrdé a trvanlivé dřevo, ale jde vždy o sílu materiálu a používané spoje či kování, které velmi ovlivní kvalitu a životnost zahradního nábytku z teaku. Určující je zde rozhodně cena. Nekvalitní teak se dá totiž pořídit za 1/3 ceny kvalitního.

Vlastnosti teakového dřeva:

Obliba použití exotických dřevin v současné době stále stoupá a právě tak je ideálním materiálem pro nábytek či doplňky Vašeho interiéru i exteriéru. Teak zaujme nejen svou medově zlatohnědou barvou, atraktivní kresbou, ale i na dotek příjemným povrchem. Díky prostředí, ve kterém Teka obrovská (Tectona grandis) vyrůstá, získává neobyčejnou odolnost vůči vlhkosti, teplotním výkyvům, mrazu, plísním a v neposlední řadě i termitům a jinému agresivnímu hmyzu. Mastné hutné teakové dřevo vykazuje maximální pevnost, trvanlivost a nedochází u něj k bobtnání či sesychání. Pro tyto mimořádné vlastnosti se teak používá především ke stavbě lodí, na výrobu podlah, obkladů, dveří, konstrukcí domů a především na výrobu zahradního nábytku.

Výroba zahradního nábytku:

Těžba dřeva a stejně tak i výroba nábytku se odehrává na střední Jávě. Výrobci vychází z tradičních řemeslných a stolařských postupů, které během posledních několika let obohatili o nespočet inovací. Ať je to malá stolička či velká lavice, každý výrobek je originál. A to nejen svou kresbou dřeva, ale i výjimečným ručním zpracováním. Na konci výrobního procesu je nábytek vyleštěn a trojnásobně ošetřen teakovým olejem. Takto zhotovený nábytek je určen k celoročnímu venkovnímu použití.  Na všech výrobcích tohoto typu jsou plastové krytky, které jsou dokonalou ochranou proti oštípnutí. plastové krytky zespodu

Původ teakového dřeva:

Teakové dřevo se vyskytuje ve 3 oblastech - jihovýchodní Asii, jižní Americe a západní Africe. Tento opadavý strom vyrůstá až do výšky 40 metrů. V původních monzunových lesích se dožívá i 200let. Vzhledem k tomu, že poptávka po teakovém dřevě je vysoká, a docházelo by tak k prudkému odlesnění pralesů, pěstují se stromy pro průmyslové zpracování na teakových plantážích, kde se kácí přibližně 25 let po zasetí. Nemusíte se tedy kvůli tomuto nábytku bát o životní prostředí. Tyto výrobky jsou původem z centrální oblasti indonéského ostrova Jáva. Na těžbu dřeva dohlíží místní vláda. Stromy mají svoje označení i certifikát o původu a jsou pravidelně kontrolovány organizací Asmindo (Indonesian Furniture Industry and Handicraft Association).

Na závěr pár rad k údržbě:

Teak je velice odolnou exotickou dřevinou,přesto je přírodním materiálem,který pro zachování své jedinečnosti vyžaduje určitou minimální péči. Povrch teakového dřeva vystaveného slunci, dešti i mrazům se pokrývá stříbrošedou patinou, která je známkou tradiční elegance. Údržba je velmi jednoduchá. Barevnost dřeva se zvýrazní teakovým olejem. Nábytek zbavíme nečistot mýdlovou vodou a hadříkem naneseme kvalitní teakový olej. Olejujeme 2-3 krát ročně.

Teakový nábytek můžeme ponechat přes zimu venku,ale ujistíme se,že veškeré spoje a šrouby jsou utažené.Pokud se rozhodneme,že nábytek uskladníme,zvolíme chladnější místo jako např.garáž nebo sklep.

-          MAHAGON je opět velmi tvrdé dřevo se špatnou přilnavostí moření, proto bývá často ve tmavých odstínech hnědé černé a vínové, které umocňují jeho důstojnost.

-          WENGE velmi tvrdé tmavě hnědé dřevo. Pozor! Málokdy se u nás prodává masiv. Většinou jde o lamino s dezénem této dřeviny.

-          MERBAU – opět velmi tvrdé dřevo z Indočíny

-          AKÁCIE – tady pozor! Nezaměňovat s naším akátem. Jde o tvrdé dřevo, které však svádí k tomu, aby výrobci uspořili tím, že používají slabé pruhy dřeva kolem  síly do 1 cm a takový nábytek pak také nemá tu správnou životnost, jakou by měl při 2 centimetrové tloušťce.

-          EBEN – extrémně tvrdé dřevo, které se používá zejména na luxusní interiérový nábytek a doplňky.

U všech dřevin však platí, čím silnější, tím lepší a také sklížený nábytek z výroby je vždy pevnější a jeho životnost bude mnohem delší.

 Čalounění:

Těžko Vám mohu popisovat jednotlivé typy látek, protože jich existují  tisíce, ale rád bych se zmínil alespoň o novinkách a vyvrátil některé mýty.

-          Kůže – ty patří do kategorie mýtů. Častý názor je, že kožená sedací souprava musí zákonitě být lepivá v létě. Není tomu tak. Kvalitní hovězí kůže na sedací soupravě nebo kancelářském křeslu určitě lepit nebude. Hovoříme však o vyšší cenové kategorii, protože „kožená“ sedací souprava za 15.000,- Kč či kancelářské křeslo za 5.000,- rozhodně není vyrobeno z kvalitní hovězí kůže. V lepším případě půjde o vepřovici horší kategorie se zády z koženky a v horším jde pouze o tzv. syntetickou kůži, jak Italové s oblibou říkají kožence.

-          Koženka – lepí, ale vyrábí se i vzdušně varianty s průduchy, které zlepšují pocit sezení, ale snižují trvanlivost.

-          Látky s teflonovou úpravou někdy také nazývané AQUACLEAN jsou moderní vysoce kvalitní odolné látky s využitím nanotechnologie, kdy vlákna zabraňují vsáknutí tekutin a dají se z nich lehce vodou setřít i dětské malůvky propisovací tužkou. Rozhodně doporučuji všem rodinám s dětmi a jinými domácími mazlíčky pro snadnou údržbu a trvanlivost.

-          Alcantara –nezaměňujte prosím s mikroplyšem, byť pohledově je čalounění podobné. Jedná se však o technologii směsi drcené kůže lepené s tkaninou. Má tak dotykově vlastnosti rubu kůže a vzdušnosti látky.
Od mikroplyše (microfibre) ji rozlišíte zejména mnohem vyšší cenou. Je výborným řešením pro sedací soupravy i kancelářské židle vyšší cenové kategorie s podstatně vyšší životností. Mikroplyše navíc vždy jednou dojdou do stádia, kdy budou osezené, slehlé a odlesk barvy potemní. Někdy dříve a někdy později, záleží na otěruvzdornosti, počítané v otáčkách Martindale. Minimálně doporučuji 50.000 cyklů. To platí i pro ostatní látky používané pro kancelářské židle. U látek pro sedačky tato hodnocení nenalezneme.

-          Síťovina – dnes dosti oblíbená. Není k ní co dodat. Snad pouze drobné upozornění.  Síťované židle jsou žádaný artikl. Jen je třeba si uvědomit, že určitě časem trochu povolí její napětí, což nemusí vůbec vadit. A také, že ne každý má rád, když mu táhne na záda od okna za ním. Jsou v roce období, kdy se ještě nebo už netopí a pak je pocit opření skutečně chladnější. Může to ale vyřešit přehozený svetřík J

Látky si vždy doporučuji prohlédnout předem, protože i e-shop by měl mít vzorník látek a moření dřev, pro upřesnění objednávky. Ono totiž každý monitor je naladěný jinak a většina vůbec. Moderní LED podsvícené monitory jsou pak ostřejší, jasnější a realita může být tmavši a víc do žluta nebo šeda.

 

Koberce:

Opět těžké téma na opravdu dlouhý rozbor s ohledem na množství značek a materiálů.  Tudíž pro podlahové krytiny jako jsou koberce mohu pouze doporučit, abyste vždy koukali na údaje o hustotě vláken, protože  nejznámější rádoby zátěžové koberce  se střiženým vlasem jsou na pohled stejné jako námi dodávaný belgický GOLDRACE, ale jeho životnost (nesešlapání) je nesrovnatelně delší právě díky větší hustotě vlasu.

 Jinak samozřejmě mohu pouze doporučit polypropylenové a polyamidové smyčkové koberce, které Vám budou sloužit leta. Do zátěžových prostor pak musí mít označení třídy 32.

 Z praktického hlediska, zejména v kancelářských interiérech mohu vřele doporučit dražší variantu – kobercové čtverce. Pokud si totiž zakoupíte o 2-3 metry větší množství než potřebujete, můžete vadné čtverce v budoucnu vyměnit za nové ze skladu. A Až jednou dojdou, tak využijete ty z pod skříní, které nejsou vidět J A to se opravdu vyplatí! Čtverce navíc bývají na speciálním tvrdém podkladu a nelepí se. Vydrží mnohem déle než běžné metrové role.

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení