Jak vybrat postel pro kvalitní spánek

Kvalitní spánek má zásadní význam pro naše zdraví. Výběr postele bychom proto neměli podceňovat a ani bychom na ní neměli šetřit.

Postel se skládá ze tří hlavních částí – rámu, roštu a matrace. Každý z těchto prvků je pro plnohodnotný spánek stejně důležitý, tudíž není dobré výběr žádného z nich podceňovat.

Rám postele

Slide-3

Důležitá je velikost

Můžeme si vybrat sebekvalitnější postel, ale když nezvolíme dostatečný rozměr, stejně se budeme budit celí rozlámaní. Délku postele zvolíme tak, že ke své výšce přičteme minimálně 20–25 cm. V případě manželských postelí se samozřejmě řídíme tím vyšším z páru. Nešetřete ani na šířce, počítejte minimálně 80 cm, ale 90 cm bude lepší. U manželských postelí se neřídíme jen rozměry, ale musíme zohlednit i jejich další specifika – podívejte se na 4 rady, jak vybrat nejvhodnější manželskou postel.

V případě jednolůžka můžete zvolit velkorysou šířku až 120 cm.

Jaký zvolit materiál

Rám postele uvidíte jako první a závisí na něm vzhled celé postele. Nabídka je široká a můžete plně vyhovět svému vkusu. Designový kousek se stane dominantou celé ložnice a bude určovat její charakter.

  • Postele z masivu – dřevěné postele jsou pocitově velmi příjemné, dají se dobře kombinovat s ostatním nábytkem a jsou zdravotně nezávadné. Vybírat můžete jak z měkkého dřeva (smrk, modřín, borovice), tak z tvrdého (dub, jasan, třešeň, ořech). Postele z měkkého dřeva jsou levnější, ale nevýhodou je jejich nižší životnost. Postel z tvrdého dřeva je odolnější vůči vnějším vlivům, jen tak ji nepoškodíte a vydrží vám roky v původním stavu.
  • Postele z lamina – jedná se o dřevotřísku zalaminovanou fólií. Laminové postele mají velmi snadnou údržbu a vyznačují se cenovou dostupností. Počítejte však s tím, že vám dlouho nevydrží a že jejich slabší stránkou je mnohdy nedostatečná stabilita.
  • Kované postele – jsou velmi pevné a stabilní a často se jedná o originální kousky vyrobené na zakázku. Nevýhodou může být pocitový chlad. Na mnoho lidí působí odosobněně.
  • Čalouněné postele – jejich nabídka je nesmírně široká, můžete vybírat z nejrůznějších barev a tvarů čel postele. Důležité je zvolit kvalitní konstrukci a všímejte si i způsobu, jakým jsou očalouněna čela postele. Měla by být očalouněna i z vnitřní strany až dolů.

 

Typy roštů 

Rošt sice na první pohled nevidíme, ale ovlivňuje kvalitu spánku stejně tak jako matrace. Správný rošt prodlužuje životnost matrace a zajišťuje její odvětrávání, čímž zvyšuje hygienu celého lůžka. Správný rošt výrazně přispívá ke kvalitnějšímu spánku a tím příznivě ovlivňuje naše celkové zdraví. Rošty dělíme na pevné a polohovací.

  • Pevný rošt laťkový – nejjednodušší typ roštu, skládá se z pevných latěk. Od tohoto typu neočekáváme jinou funkci než nést matraci. Vhodný je jen pro osoby se zdravou páteří a bez bolesti zad.
  • Pevný rošt lamelový – skládá se z pružných lamel a poskytuje nám větší komfort při spánku. Lamel by mělo být v rámu zasazených minimálně 28, ale čím víc, tím líp. Lamelové rošty lépe rozkládají váhu matrace, dokáží se přizpůsobit našemu tělu a díky tomu nám poskytují během spánku lepší oporu. Pružnost lamel nám také usnadňuje otáčení a během noci se otočíme až šedesátkrát!
  • Polohovací rošt – lamelový rošt si můžeme pořídit i v polohovací variantě. Polohování zádové části určitě oceníte, pokud si v posteli rádi čtete, pomůže vám také, když jste nachlazení a hůř se vám vleže dýchá. Možnost polohování nožní části zase uleví unaveným nohám a zlepšuje proudění krve. Polohovací rošty jsou buď ruční nebo motorové.

 

Matrace

matrac

Výběr matrace je téma samo o sobě, protože nabídka je nepřeberná. Záleží na typu roštu, rámu postele, na našich tělesných proporcích i osobních preferencích, co se tuhosti matrace týká. Nabídku matrací, která uspokojí i toho nejnáročnějšího spáče, najdete u firmy Materasso, která nabízí neuvěřitelných 110 druhů matrací a patří dnes k nejinovativnějším evropským výrobcům.

Víte, že je dokonce možné nechat si odborně změřit, jaká matrace bude pro vás ta pravá? Je k tomu zapotřebí speciální deka X-SENSOR, která má v sobě 2 440 tlakových senzorů snímajících tlak vašeho těla na matraci. Výsledky vyhodnotí počítač a podle nich vám bude doporučena matrace. Měření si můžete nechat udělat na prodejních místech Materasso.

 

Velkou roli hraje umístění postele

Nejen vzhled postele, ale i její umístění v ložnici má velký vliv na kvalitu spánku. Můžete si zkusit zařídit ložnici podle učení feng-šuej. Jedná se o tradiční čínské učení, které se věnuje vztahu člověka a okolního prostoru. Vychází z taoistické filozofie a snaží se pochopit čchi (energii) prostoru kolem nás a využít ji v náš prospěch. V ložnici je zapotřebí pochopit celkovou energii místnosti a následně vybrat jednotlivé kusy nábytku a rozmístit je tak, aby proud energie v ložnici co nejvíce podporoval náš klidný spánek.

rám

Jakou zvolit postel podle feng-šuej

V prvé řadě je důležité zvolit přírodní materiály (nejvhodnější je dřevo, méně vhodný kov, který může přenášet negativní vibrace) a kvalitní rám postele s pevným čelem pravidelného tvaru. Doporučuje se vybírat postel bez úložného prostoru a ne příliš nízkou (měl by pod ní být prostor alespoň 15–20 cm), aby pod ní mohla volně proudit pozitivní energie. Barvy volte v teplých tlumených tónech, pastelové a matnější. Při výběru se zaměřte na to, jak byla postel vyrobena. Pozitivní energii vám bude předávat, jen pokud ji vytvořil někdo s láskou a uspokojením z dobré práce a byl za tuto práci náležitě oceněn. Sériově vyráběná levná produkce tuto energii nikdy nemůže obsahovat.

Správný výběr postele vám zajistí zdravý klidný spánek a budete se budit odpočatí a plní energie.

postel

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení