Tři tipy pro výběr matrace

Tři tipy pro výběr matrace

 

Na trhu je nepřeberné množství matrací a mnohdy není snadné se v nabídce orientovat. Přitom výběr matrace ve velké míře ovlivní kvalitu našeho spánku. Podívejme se tedy na několik tipů, které by vám mohly nákup nové matrace usnadnit.

 

Jakou zvolit velikost matrace

 

Šířka a délka matrace je samozřejmě daná rozměry postele, ale už při jejím výběru myslete na to, aby délka matrace mohla alespoň o 20 cm přesahovat délku těla. Doporučená šířka u jednolůžka je 90 cm, u dvoulůžka postačí 80 cm. Velkou roli hraje výška matrace. Platí, že čím je matrace vyšší, tím je kvalitnější. Minimální výšku volte 15 cm, ale optimální je alespoň 20 cm. Výšku okolo 30 cm mají luxusní matrace, například Neroli Therapy. Pro příležitostné spaní pak stačí matrace nižší, kolem 10 cm mají výšku třeba skládací matrace vhodné pro návštěvy nebo na chalupu.

Co se týče nosnosti, vždy počítejte rezervu alespoň 10 kg. Pokud máte vysokou nadváhu, volte ze speciálních matrací, které mají nosnost až 190 kg.

 

Jakou vybrat matraci, když mám zdravotní problémy

 

Dobrá volba matrace vám může ulevit od mnoha potíží. Zásadní význam má pro alergiky. Alergici potřebuji matrace nealergenní, které dobře větrají. Důležitý je materiál i potah. Doporučit můžeme matrace latexové nebo ze studené pěny. Latex má antibakteriální vlastnosti, neusazují se v něm plísně a bakterie. V matracích ze studené pěny zase díky složení nepřežívají roztoči. Nezanedbávejte ani volbu potahu, jsou potřeba pratelné antibakteriální potahy, zajišťující proudění vzduchu a odvádějící vlhkost. Často jsou doplněné o výtažky z aloe vera.

Správná matrace vám také uleví od bolesti zad. Pro tyto případy volte matrace vícezónové, které vám poskytnou ideální oporu páteře.

 

Přírodní matrace

 

Současný trend návratu k přírodě se odrazil i ve výrobě matrací. Přírodní matrace nezatěžuje zbytečně životní prostředí a navíc má řadu pozitivních účinků na lidské zdraví, a to při zachování všech výhod pěnových matrací. Vhodnou volbou je matrace z přírodní pěny Biogreen. Tato certifikovaná pěna neobsahuje ropné deriváty, při výrobě jsou nahrazeny přírodním materiálem. Nejčastěji se jedná o ricinový olej, ale také o olivový nebo levandulový.