Zařizujete byt v paneláku?

CHODBA

Ať už k nám přijde návštěva zvaná, či nezvaná, je pro ni předsíň ta první a někdy i jediná místnost, kterou uvidí. Měli bychom proto na to myslet při jejím zařizování. To právě ona nás reprezentuje.

předsíňové stěny a věšáky

V malé předsíňce je nejlepší využít prostor skříní se zašupovacími dveřmi a nástavcem. Pokud máte málo místa a skříň se Vám do chodby nevejde, pořiďte si předsíňovou stěnu s tyčkou na ramínka.

Také botník není od věci. Válející se boty po podlaze nejsou nic dekorativního a navíc hrozí úraz při zakopnutí. Botníky jsou dnes vyráběné nejen jako klasické police, či regály, ale mají již i menší hloubku a boty do nich se zasouvají na výšku. Existují i více řadové, kdy se vejdou do jednoho výklopu 2-3 řady bot za sebou.

Důležité je i zrcadlo, bez kterého by se žádná žena před odchodem z bytu neobešla. Podle možností volíme dlouhé nebo kratší, pod které pak můžeme umístit např. komodu. Do té pak lze naskládat šály, čepice a jiné drobnosti a na ní dekorativní košík na klíče a jiné drobnosti, či vonící dekoraci atd.

Rovněž různé nástěnné police a poličky nám mohou pomoci udržet v chodbě pořádek neboť ukládáme věci ve výšce a spodní části zůstává větší prostor na procházení. Dá se čarovat i s různými doplňky jako je např. kovaný stolek, stojan na deštníky nebo různé věšáčky na klíče apod. Další možností je umístění ratanu v chodbě. Tento vděčný materiál dodá bytu pocit tepla i reprezentativnosti, je lehce udržovatelný osprchováním. Má řadu kombinací a možností využití. Pokud si někdo netroufá kombinovat sám, může si v našem e-shopu prohlédnout řadu věšákových stěn i kompletních předsíňových sestav.

 

DĚTSKÝ POKOJÍČEK A STUDENTSKÝ POKOJ

Při zařizování dětských a studentských pokojíků je třeba dbát na praktičnost a bezpečnost.

Dětské a studentské pokojíky

Výhodou jsou třeba tzv. rostoucí pokojíčky. Jedná se o soupravu nábytku, která po různých přestavbách, rozložení a znovu-složení poslouží dítěti od 0 do 18-ti i více let. Stačí jen přikoupit matraci, popř. rostoucí židli a stůl. Oba tyto kusy nábytku jsou také vyráběny s ohledem na růst dítěte.

Je tu ale i možnost zařídit dětský pokojíček po miminkovsku - s přebalovacím pultem, kolébkou, či postýlkou s nebesy, roztomilými barevnými skříňkami a truhlami na jednoduchý a praktický úklid hraček.

Pro starší děti jsou vhodně pokojíčky s palandami a patrovými postelemi, které mají možnost dokoupení různého příslušenství. V pokojíčku tak vznikne pirátská loď, domeček, hrad apod. Děti se mohou klouzat na skluzavce a vyřádit se tak do syta. Když děti odrostou dětským hrám je potřeba zařídit studentský pokoj. Tady již klademe důraz na správné ergonomické sezení a kvalitní psací stůl. V tomto věku dáváme totiž základ pro případné budoucí potíže s páteří a správným sezením tomu lze předejít. V současné době je na trhu Mercedes mezi židlemi - česká zdravotní židle THERAPIA. Ta je vyvinuta ve spolupráci s předními českými ortopedy fyzioterapeuty, aby nás nutila správně sedět. Má řadu atestů a ocenění. Ač je její cena trochu vyšší, tak tato investice se opravdu vyplatí jak zdravím dítěte, tak i dlouhou životností židle.

U stolu volíme variantu podle místa v místnosti, protože např. rohový stůl místem výrazně šetří. Je důležité dobře sedět, ale důležité i dobře spát. Do studentských pokojů volíme buď klasické válendy s úložným prostorem nebo postel s lamelovým roštem (polohovacím nebo pevným) a volně loženou zdravotní (popř. antialergickou) matrací. Dobré je zamyslet se i nad tím, zda nepořídit kvalitní rozkládací pohovku s úložným prostorem. Vždyť jednou si naše děti přivedou návštěvu, která se zdrží i do rána.

I skříně jsou nedílnou součástí pokoje. Mělo by jich být tolik, abychom schovali vše, co je nutné, ale aby jich nebylo příliš. Důležitá je například knihovna, kam budou děti ukládat knihy na čtení a učebnice. Pokud není místo na velkou knihovnu, vyřešíme to policemi nad stolem nebo postelí. Nesmíme zapomenout na prádelník. Policový použijeme na oblečení, zásuvky na drobné prádlo. Pokud je v pokoji místo, je vhodné zde umístit i šatní skříň s tyčí nebo výsuvem na ramínka. Důležité ovšem je, aby pokoj nebyl přeplácaný, působil vzdušně a aby se líbil našim ratolestem.

 

OBÝVACÍ POKOJ

Je to taková domácí oáza. Sem se uchylujeme, když chceme "vypnout" po celodenní práci. Sledujeme zde televizi, odpočíváme s knihou v ruce, či si vychutnáváme svou odpolední kávu. Obývák - to je takové centrum dění, srdce rodiny.

Obývací pokoj - sedačky i stěny

Základem každého obývacího pokoje je sedací souprava. Ta může mít mnoho podob: rozkládací, pevná, s úložným prostorem a materiálů. Pro rodiny s dětmi je vhodná např. kůže nebo levnější varianta - látka AQUACLEAN či syntetická kůže. Tyto materiály svou strukturou nedovolí vsáknout se tekutině, kterou Vaše robátko rozlilo. U látky Aquaclean jde dokonce vodou vyčistit i malůvka propiskou, která se na sedačce omylem ocitne. Dalším důležitým předmětem v obývacím pokoji je televize a přístroje s ní spojené. Ty musí být samozřejmě umístěna na televizním stolku, zabudovaná do obývací stěny, či být zavěšena na nástěnném držáku TV.

Pokoj musí být doplněn obývací stěnou. Ta pak může být jako pevně definovaný komplet nebo sektorová, která má výhodu ve variabilitě skříněk a dalších komponent. Můžeme si tak vytvořit obývací stěnu na míru našim představám a možnostem. Je pak už pouze na nás, zda zvolíme stěnu moderní, či stylovou masivní, popř. rustikální v duchu jednotlivých solitérů. Pokud máte někde volný kout, je moc hezké vytvořit si místečko jen pro sebe. Postačí stojací lampa a ušák, relaxační polohovací křeslo, či papasan s taburetem a máme ostrůvek klidu pro sebe :-)

Celkový dojem pokoje podtrhne i podlaha. Ta může být laminová, dřevěná, s PVC nebo vhodným kobercem. Ten je v současné době, oproti trendům z minula, doporučován zejména alergikům, neboť se v místnosti nevíří prach a pokud používáme kvalitní vysavač, je pro alergiky nejzdravější variantou. Mj. v chladnějších bytech koberec zateplí místnosti a je dobrou protihlukovou bariérou.

 

LOŽNICE

Naše nejoblíbenější mítnosti bývá ložnice, která je nejintimnějším prostorem našeho bytu, leckdy i utajenou před zraky návštěv. Trávíme v ní nejkrásnější část dne. :-)

Ložnice - postele, skříně, komody a matrace

Proto by měla ložnice být vybavena hlavně kvalitní postelí a matrací. Manželské lůžko nebo samostatná postel by měla být pevná a ladící s celkovým vybavením ložnice (ze stejného materiálu - lamina, masivu nebo kontrastující - celočalouněné). Jejich výšku volíme s ohledem na svůj věk (čím starší, tím vyšší kvůli snadnému vstávání z postele). Zlatým středem je výška kolem 45 cm včetně matrace. U malých ložnic je výhodné, pokud má postel i úložný prostor. Podstatná je i volba roštů do postele. S ohledem na zdraví by rošt měl být lamelový, nejlépe s možností nastavení tuhosti. Při snížené pohyblivosti se rozhodně vyplatí investovat do elektricky ovládaných polohovacích roštů. Pokud chceme mít polohovací rošty, rozhodně nevolíme manželské matrace vcelku. To by totiž různé nastavení poloh roštů znemožnilo! Nemluvě o tíze velkého mokrého potahu po vyprání.

Zdravotní matrace volíme zejména podle své váhy a s ohledem na zdravotní stav. K dostání jsou i antidekubitní matrace, vhodné i pro domácí ošetřování dlouhodobě nemocných. Při výběru matrací dbáme i na jejich potah. Pro alergiky jsou připraveny materiály, které jsou antialergické a to i včetně nití, kterými jsou prošité.

Další důležitou součástí ložnice jsou skříně. S ohledem na úsporu místa volíme nejlépe skříně se zašupovacími dveřmi a nástavcem. Pokud je v ložnici dostatek místa, lze zde umístit i koutek pro odpočinek s knihou. K tomuto účelu se velmi hodí křeslo, swivel nebo tzv. ušák u kterého je umístěna stojací lampa. Na toaletku už nám většinou místo nezbývá i když, by ji každá žena uvítala. Podobně je na tom s prostorem komoda, která bývá velmi dobrým úložištěm drobného prádla, ale na kterou již místo v ložnici nevychází. Tak možná v jídelně.

Podlahu v ložnici tvoří buď laminátová, dřevěná či PVC krytina nebo koberec, který pokoj příjemně zateplí i odhluční. Někteří z nás se ani v ložnici neobejdou bez televize, DVD či Videa. Pro tyto skalní diváky je jako vhodná varianta - držák TV k uchycením na stěnu.

 

KUCHYNĚ

Kuchyně je svatyně našich žen, která musí být útulná i praktická, moderní či klasická, v paneláku také malá i když s maximálním úložným prostorem.

Kuchyně, čajové kuchyňky a kuchyňské linky

Kuchyňské linky si vybíráme zásadně podle prostoru, který pro ni máme ať už pro samotnou nebo včetně jídelního koutu. Kuchyňská linka se dá dnes zakoupit prostřednictvím kuchyňských studií na míru od 100.000,- Kč výše v závislosti na velikosti a volbě kuchyňských spotřebičů nebo také v e-shopu jako celek o různých délkách linky bez spotřebičů v cenách od 5.000,- Kč.

Záleží na finančních možnostech i potřebách majitele bytu. Nebývá pak samozřejmě takový výběr tvarů, materiálů a barev, ale cenová výhodnost je veliká. Zde je potřeba si uvědomit, že případná montáž může stát tolik, kolik vlastní kuchyňská linka, protože montážní práce u těchto skříněk rozložených do posledního šroubku v kartonech je mnohdy náročnější než sestevení již z výroby zkompletovaných skříněk linky na míru a paradoxně zaplatíte stejně peníze za montáž menší levné linky z e-shopu než větší linky dodávané na míru kuchyňským studiem. Leckterá studia dělají akce na montáže zdarma, což si při ceně zboží za 150.000,- Kč mohou hravě dovolit. Kdo si však zvládne podle návodu svou linku sestavit sám, tak problém peněz za montáž neřeší. Zvažte si spíše, zda Vaše budoucí kuchyně má být na celý život  nebo ji budete chtít či muset za 10 let obměnit, popř. opustit, kvůli plánovanému stěhování. Budete ji také využívat sám(a) nebo pro početnou rodinu, baví Vás vyvařování nebo je to pouhá nutnost.

 

KOUPELNA

Koupelna a WC je v panelovém domě vždy tak malá, že ani nemá smysl se o ní dalekosáhle rozpovídávat.

Koupelnový nábytek a doplňky

Snad jen to, že musí splňovat na hygienu a odvětrávání. Tomu musí odpovídat i koupelnový nábytek do něhož lze zabudovat umývadlo. Podívejte se spíše na naší nabídku a budete mít jasno.

 

DOMÁCÍ PRACOVNA

Domácí pracovna-PC stolky a kancelářské židle

U pracovny je to s radami těžké, protože problém s místem je podobný jako v koupelně. Prosto snad jen, že i doma lze využít kancelářský nábytek a vytvořit si svůj pracovní kout, ale většinou vše vyřeší vhodný PC stolek, zejména rohový a kancelářská židle nebo manažerské křeslo. Pro ty´, kteří dlouho vysedávají u notebooku nebo již mají nějaké problémy s bolestmi zad mohu rozhodně doporučit zdravotní židle THERAPIA. Zde platí víc než jinde, že vyšší cena = vyšší kvalita a záruka. Pro silnější postavy pak máme super kvalitní kožená kancelářská křesla s nosností do 180 kg.

 

BALKÓN

Posledním prostorem našeho panelového bytu je balkón, u některých z Vás lodžie, terasa, či dokonce předzahrádka. O zimní zahradě, my panelákoví obyvatelé, pomlčíme ;-) 

Zahradní nábytek pro využití na balkónech a terasách

Je to prostor nejen k věšení prádla, ale také pro hezké chvilky za krásného počasí, kdy lze na balkóně posedět v ratanové snídaňové soupravě nebo u sklopného teakového stolku na skládacích zahradních židlích a vychutnat si svou kávu, či cigaretu. Někdy se na delší balkón vejde i polohovací křesílko, popř. skládací lehátko na opalování. Nábytek , který je vhodný pro tyto malé prostory naleznete v naší nabídce zahradního nábytku.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení